در این عالم، ما به پیروی از اصول اخلاقی باور داریم. ما باور داریم که در این دنیای خشن و متظاهر به فساد و منفعت طلبی، می‌توان به منشی جوانمردانه عمل کرد اما نه از سر ضعف و ناتوانی که از موضع اقتدار. هنرهای رزمی غایت ما نیست. راهی است برای یادگیری مهارت‌های جنگی، برای دفاع از مظلوم، برای انسانیت، گسترش صلح و محبت.

بسیاری رزمی را برای مقاصد حیوانی می‌آموزند ولی ما رزمی را برای خشونت و هیجانات جنگ‌طلبانه نمی‌آموزیم.

فایتر یو اف سی

بلکه می‌آموزیم تا در عین اقتدار، در مقابل مظلوم متواضع باشیم و انسان متجاوز را مقهور کنیم. پدر آی‌کی‌دو (موریهه وشیبا) باور زیبایی دارد که می‌گوید: «حمله‌ی یک حریف متجاوز، فقط ثابت می‌کند که وی از لحاظ ذهنی به هم خورده است. ما مثل او عمل نمی‌کنیم،‌ فقط با نیرویش هماهنگ شده، او با عملکرد خودش زمین می‌خورد.»

اسنسه
رزمی مثل تکنولوژی یا هر ابزاری می‌تواند مورد استفاده‌ی خوب یا بد قرار گیرد. آن‌چه این‌جا اهمیت می‌یابد، خود رشته‌های تکنیکی مثل آی‌کی‌دو، جودو، نینجوتسو، ووشو و... نیست، بلکه اندیشه‌ای است که یک رزمیکار به آن باور دارد. کمی در خودمان تأمل کنیم. ما به کدام نوع اندیشه اعتقاد داریم؟ اندیشه‌ی در خدمت نفسانیت، خودنمایی، برتری‌جویی و امثال این‌ها... یا تفکر ایثار، جوانمردی، خدمت به بشریت و انسانیت؟!

آن‌چه باعث تمایز انسان‌ها می‌شود، فکر آن‌هاست، نه مقام، نه مدرک و نه حتی زور و مهارت! طبق تعالیم قرآنی، دانایی از جمله مواردی است که موجب تمایز انسان‌هاست، نه قدرت و زور بازوان آن‌ها!

هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون؟ (سورة الزمر آیه 9)

آیا کسانى که مى‏‌دانند با کسانى که نمى‌‏دانند یکسانند؟

هَلْ یَسْتَوِی الْأَعْمى‏ وَ الْبَصیرُ أَ فَلا تَتَفَکَّرُون‏ (سورة الأنعام آیه 50)

 «آیا نابینا و بینا مساویند؟! پس آیا تفکر نمی‌کنید؟!»

قدرت حقیقی در دانایی است به جهت بصیرتی که به انسان می‌دهد و زور بازو و قدرت تکنیکی اگر پشتوانه‌ای در فکر عمیق نداشته باشد، بی‌بروبرگرد در خدمت منافع دیگران و یا بدتر از آن در اسارت امیال نفسانی قرار خواهد گرفت؛ از خودنمایی گرفته تا زورگویی و ارتکاب جنایات هولناک.

ما باور داریم، روحیه‌ی رزمندگی فراتر از روحیه‌ی ورزشکاریست. رزمندگی نوعی سبک زندگیست که با ایثار، روحیه‌ی ظلم ستیزی و احترام و بسیاری مفاهیم انسانی دیگر گره خورده. برای همین ما رزمیکاران بیش از دانش تکنیکی، به بینشی استوار نیازمندیم. بصیرتی که موجب رهایی ما از بندِ اسارت‌های مدرن می‌شود.

اما اسیر کیست؟ اسیر کسی است که اختیارش دست خودش نیست و ما امروز در دنیایی نفس می‌کشیم که ظاهرش آزادی (Liberal) است اما حقیقتا با هجمه‌های گسترده و القائات نامحسوس برای انسان مدرن ذائقه سازی می‌کنند و از این طریق به فکر و رفتار او جهت می‌دهند. رهایی انسان از تفکر و تأمل آغاز می‌شود مطالعه آغاز این راه است. ما شما را به مطالعه و تأمل و نشر ایده‌های مثبت دعوت می‌کنیم. شمعی فروزان باش و هزاران شمع خفته  را بیدار کن.

مهدی سلیمی